Dzień czekolady
7 lipca jest dzień czekolady!
Czekolada jak każdy pokarm ma swoją jasną i ciemną stronę. Dlatego spożywaj ją mądrze i poznaj jej plusy i minusy ….
Rynek oferuje nam wiele odmian, gatunków, rodzajów czekolad od pitnej, poprzez czekoladki do tej w tabliczce, nadziewane i czyste, z różną zawartością miazgi kakaowej (od 20% do niemal 99%), różną zawartością mleka i cukru.
Ziarna kakao były znane około 2000 r. p.n.e. Majowie z Ameryki Środkowej, pierwsi koneserzy czekolady, pili ją jako gorzki sfermentowany napój wymieszany z przyprawami lub winem. Dopiero w XVII wieku przyjęła formę zbliżoną do współczesnej, czyli bardziej skondensowaną.
JAK POWSTAJE CZEKOLADA?
Ziarna kakaowca, żeby mogła z nich powstać czekolada, muszą przejść bardzo długą drogę. Świeżo zebrane nasiona odznaczają się intensywnym, kwaśno-gorzkim smakiem, który niczym się nie kojarzy ze słodyczą znanych czekoladowych wyrobów. Wydobyte z owoców nasiona poddawane są w specjalnych zbiornikach procesowi fermentacji, następnie suszeniu, poprzez wyłożenie na działanie promieni słonecznych lub prażeniu. Wysuszone ziarna poddaje się śrutowaniu. W specjalnych maszynach oddziela się łupiny i kiełki od jąder ziaren. Powstały produkt nazywa się śrutą kakaową (bez łupin). Następnie w specjalnych młynach śruta kakaowa jest rozcierana, dzięki czemu uwalniany jest tłuszcz. Powstaje miazga kakaowa, czyli kluczowy półprodukt do wyrobu czekolady. Drugim niezbędnym składnikiem jest wytłaczany z miazgi tłuszcz kakaowy, który otrzymuje się w wyniku ogrzewania i mieszania w specjalnych zbiornikach. Miazgę kakaową miesza się z tłuszczem kakaowym w takich proporcjach, aby powstał produkt zawierający około 30% tłuszczu. Ostatni etap produkcji to konchowanie, który polega na długotrwałym mieszaniu płynnej masy w podgrzanych konchach. Dzięki temu czekolada zyskuje łagodniejszy smak, traci nadmiar goryczy i nabiera gładkiej konsystencji. Z takiego półproduktu powstają różne czekolady.
Jasna strona mocy czekolady:
Prawdziwa gorzka czekolada (powyżej 70%) to idealny zamiennik dla słodyczy. Jest powszechnie zalecana osobom na diecie, a ponadto:
- Gorzka czekolada 99% jest produktem o niskim indeksie glikemicznym. Może być spożywana (w rozsądnych ilościach) przez osoby cierpiące na cukrzycę.
- jest produktem bogatym w bioflawonoidy (polifenole), głównie katechiny i antocyjany. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i zapobiega niekorzystnym działaniom wolnych rodników. Przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko wystąpienia nieprawidłowej pracy serca, czy choroby wieńcowej .
- ma zdolność do hamowania aktywacji i agregacji płytek krwi.
- powoduje wydzielanie endorfin, które są produkowane w mózgu i rdzeniu kręgowym, zwane hormonami szczęścia, poprawiające nastrój i łagodzące ból.
- zawiera składniki mineralne: żelazo – wspomaga produkcję czerwonych krwinek oraz magnez – który m.in. zmniejsza zmęczenie.
Ciemna strona mocy czekolady:
Zbyt duże spożywanie czekolady nie jest wskazane (do 2 kostek na dobę). Ogólnie czekolada ma właściwości pobudzające, ale także działanie śluzo twórcze oraz zatrzymuje toksyny w organizmie (mogą się pojawić wypryski na skórze).
Także w zależności od nawyków smakowy oraz wyborów pomiędzy ciemną, a mleczną czekoladą lub nadziewaną wprowadzisz do organizmu różne, niekorzystne produkty, jak np., cukier, słodziki, aromaty, wzmacniacze, ulepszacze, emulgatory, tłuszcze itd.
W przypadku zbyt dużego i częstego spożywania takich produktów istnieje ryzyko wystąpienia chorób i dolegliwości:
- próchnicy, stanów zapalnych dziąseł,
- osłabienia odporności,
- problemów z układem pokarmowym (biegunki, zatwardzenia, bóle brzucha, nudności, wymioty itp.),
- nadpobudliwości psychoruchowej zwłaszcza u małych dzieci,
- wyprysków i trądzika,
- alergii pokarmowych.
- cukrzycy oraz nadwagi i otyłości.
Na co zwracam uwagę przy wyborze czekolady?
Współcześnie czekolada jest żywnością otrzymywaną z kakao, cukrów i tłuszczu kakaowego i powinna zawierać:
-co najmniej 35% suchej masy kakaowej
-nie mniej niż 18% tłuszczu kakaowego
-nie mniej niż 14% beztłuszczowej suchej masy kakaowej.
Im ciemniejsza czekolada (więcej niż 70%) tym więcej zawiera kakao bogatych w flawanole (bioflawonoidy ). Związki te występujące w ziarnach kakaowca przedstawiają działanie ochronne na układ krążenia, dzięki następującym mechanizmom:
- spowalnianie utleniania cholesterolu LDL przez działalność wolnych rodników;
- regulacja stanu zapalnego oraz odpowiedzi immunologicznej w naczyniach krwionośnych;
- normowanie odpowiedniej regulacji ciśnienia tętniczego przez normalizację napięć ścian naczyń oraz poziomu ich skurczu.
Czekolada mleczna
Jest wyrobem otrzymanym z wyrobów kakaowych, cukrów i mleka lub produktów mlecznych, zawierającym nie mniej niż: 1) 25% suchej masy kakaowej; 2) 14% suchej masy mlecznej otrzymanej z: a) częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka pełnego lub b) częściowo lub całkowicie odtłuszczonego mleka, lub c) śmietanki, lub d) częściowo lub całkowicie odwodnionej śmietanki, lub e) masła, lub f) tłuszczu mlecznego; 3) 2,5% beztłuszczowej suchej masy kakaowej; 4) 3,5% tłuszczu mlecznego; 5) 25% całkowitej zawartości tłuszczu kakaowego i tłuszczu mlecznego. |
Biała czekolada
jest wyrobem otrzymanym z tłuszczu kakaowego, cukrów i mleka lub produktów mlecznych, zawierającym nie mniej niż: 1) 20% tłuszczu kakaowego; 2) 14% suchej masy mlecznej otrzymanej z: – częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka pełnego lub -częściowo lub całkowicie odtłuszczonego mleka, lub -śmietanki, lub -częściowo lub całkowicie odwodnionej śmietanki, lub -masła lub – tłuszczu mlecznego; -3,5% tłuszczu mlecznego. |
UNIKAJ nadziewanych czekolad, ze względu na dużą ilość różnych aromatów i „dziwnych” składników, dużą zawartość cukru, zawartość oleju palmowego lub shea oraz obniżoną zawartość kakao.
Ciemna czekolada:
1. Miazga kakaowa.
Zawiera wiele związków bioaktywnych, masło składa się kwasów tłuszczowych, a kakao zawiera witaminy, składniki mineralne, błonniki i polifenole.
Ilość miazgi kakaowej decyduje o zabarwieniu czekolady.
2. Tłuszcz kakaowy.
Dobrej jakości czekolada nie ma innych tłuszczów niż kakaowy.
UNIKAJ oleju palmowego i shea.
3. Cukier.
Czekolady gorzkie – 70% dostępne na rynku mogą różnić się nawet 11 g cukru, czyli ponad 2 łyżeczkami cukru!
Czekolady mleczne – nawet 20 g cukru, czyli 4 łyżeczkami!
UNIKAJ cukru. Sprawdzaj ile gram cukru znajduje się na 100 g. produktu, im mniej tym lepiej, przyjmij, że jedna łyżeczka to 5 g cukru. Cukier można zastąpić stewią. Uwaga na słodziki!
4. Lecytyna, jako emulgator (lista E322).
Jest bezpiecznym dodatkiem do żywności, który wzmacnia trwałość i jakość produktu oraz zmniejsza koszty produkcji. Pozyskiwana z najczęściej z roślin, w wyniku rafinacji olejów (np. soja, słonecznik)
5. Aromat naturalny, a sztuczny.
Aromat naturalny jest wówczas, gdy zawiera naturalne substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mikroorganizmów. Aromat sztuczny, jest otrzymywany w laboratoriach i zdecydowanie różni się budową chemiczną od aromatów naturalnych (np. wanilina – w cukrze wanilinowym).
UNIKAJ czekolad w których składzie są aromaty!
6. Składnik E376 (Polirycynooleinian poliglicerolu).
To dodatek do żywności. Stosuje się go jako emulgator w produkcji czekolad, słodyczy z kakao oraz past do smarowania pieczywa o obniżonej zawartości tłuszczu. Dzięki temu producenci oszczędzają na miazdze kakaowej. W dużych ilościach jest uznany za niebezpieczny. Osoba dorosła (około 65 kg) powyżej 1 tabliczki czekolady, dla dziecka do 15 kg to zaledwie 2 kostki czekolady!
UNIKAJ tego składnika w czekoladzie.
JAK PRZECHOWYWAĆ CZEKOLADĘ?
Najlepiej w temperaturze 12 – 18°C, z dala od światła. Maksymalna temperatura to 20°C. Wyższa temperatura spowoduje ich rozpuszczanie się i/lub pokrywanie szarym nalotem, tzw. wykwity, spowodowane migracją skrystalizowanego masła kakaowego. Przechowywanie produktów czekoladowych w niskich temperaturach jest możliwe, ale zmiana temperatury przechowywania nie może być zbyt gwałtowna.
Czy wiesz, że…?
- Nieprzetworzone kakao zawiera najwięcej flawanoli. Niestety te związki ulegają zniszczeniu poprzez chemiczny proces alkalizacji, który powoduje, że kakao jest mniej kwaśne i kaloryczne. Tak przetworzone kakao jest najczęstszym składnikiem czekolad i wyrobów czekoladowych.
- Im wyższy procent miazgi kakaowej, tym wyższa zawartość kofeiny. Około pół tabliczki (50 g) 70% ciemnej czekolady zawiera około 50-60 mg kofeiny. Dla porównania 240 ml filiżanki kawy zawiera 100-200 miligramów kofeiny.
- Jeśli twoja czekolada wykwitła, nie musisz jej wyrzucać! Możesz usunąć nalot, topiąc czekoladę, dobrze mieszając, a następnie pozwalając jej powoli ostygnąć z powrotem do postaci stałej.
- Czekolada pochodzi z intensywnego procesu uprawy, zbioru i transportu, często zatrudniając mniej kosztowną siłę roboczą lub pracę dzieci za granicą. Czekolada z etykietą „Sprawiedliwy handel” potwierdza, że czekolada została wyprodukowana za godziwą płacę, z wyłączeniem pracy dzieci.
CZEKOLADA… prawdziwa, najmniej przetworzona gorzka czekolada może być wspaniałym rodzajem słodyczy dla każdego. Jej rozsądne spożywanie z pewnością przyniesie człowiekowi wiele pozytywnych efektów:)
Super informacje,nareszcie można jeść bezkarnie, dziękuję Aniu