Dzień Musztardy
Musztarda jest gęstym sosem powstałym z połączenia gorczycy i octu. Jej początki sięgają ponad dwa tysiące lat wstecz. Jej właściwości zdrowotne znali już starożytni Rzymianie, Grecy oraz Sumerowie. Na dworach królewskich była obowiązkowym daniem. Początkowo spożywano ją ze względu na jej właściwości lecznicze — regulowała funkcjonowanie układu pokarmowego, łagodziła bóle.
Co to jest gorczyca?
Gorczyca należy do roślin z rodziny kapustowatych. Pierwotnie występowała w Europie Południowej, Afryce Północnej, Azji Zachodniej i Pakistanie jednak jest rosliną szybko adaptującą się do nowego otoczenia, dlatego można ją spotkać także w Polsce.
Gorczyca jest zarówno surowcem zielarskim jak i przyprawą. Nasiona gorczycy zawierają olej, glikozyd, synalbinę, białko, sole mineralne i olejki eteryczne. wielonasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminy i minerały takie jak kwas foliowy, witamina C, fosfor i potas.
Dlaczego musztarda pomaga w trawieniu?
Musztarda stanowi istotny dodatek do potraw białkowych. Intuicyjnie korzystamy z jej właściwości podczas spożywania ciężko strawnych dań, szczególnie mięsnych. Musztarda pomaga w rozbijaniu białek (wiązań peptydowych) na aminokwasy, poprzez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. Dodatkowo pomaga także w niestrawności oraz przy zaparciach, tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka. Spożycie musztardy z całymi ziarnami gorczycy zaleca się także osobom, które mają problem z wydalaniem się. Gorczyca pęcznieje w przewodzie pokarmowym i jest dobrym środkiem na zaparcia.
Rodzaje nasion gorczycy i musztardy
Wyróżniamy trzy rodzaje nasion gorczycy:
jasne (łagodne), czarne (nieco ostrzejsze) i brązowe (najostrzejsze). To one w dużej mierze decydują o pikantności musztardy. Na smak musztardy wpływa również rodzaj użytego płynu (octu winnego, moszczu winnego lub wina), a także kompozycja przypraw i innych dodatków (cukier, pieprz, miód, chrzan).
Najpopularniejsze gatunki musztardy:
- Sarepska – produkowana z grubo zmielonych ziaren jasnej i brązowej gorczycy, co nadaje jej charakterystyczny ciemnawy kolor i dość ostry smak. Psuje do marynat, a także do mięs, serów oraz wędlin.
- Kremska – produkowana z dobro mielonych ziaren gorczycy, ma kremową konsystencję i łagodny, lekko słodkawy smak. Smakuje z ciepłymi, jak i z zimnymi daniami. Pasuje do sosów sałatkowych, wędlin i serów.
- Stołowa – charakteryzuje się jasną barwą i łagodnym bądź lekko pikantnym smakiem. Dodawana do wędlin, mięs, sałatek podkreśla ich smak. Pasuje też do kanapek lub sosu winegret.
- Dijon – klasyczna francuska musztarda o kremowej konsystencji. Do jej produkcji używa się winnego moszczu, co nadaje jej charakterystyczny smak. Jest słona i pikantna. Pasuje do wędlin, pieczeni, serów. Na jej bazie przygotowuje się sosy i dressingi.
- Francuska – wytwarza się z niezmielonych ziaren jasnej i ciemnej gorczycy oraz octu winnego. Ma dość łagodny smak. Nadaje się do marynat, dressingów.
- Delikatesowa – ma kremową konsystencję. Charakteryzuje się łagodnym i delikatnym smakiem. Komponuje się z przystawkami, wędlinami i mięsem.
- Rosyjska – wytwarza się ją z grubo mielonych ziaren pikantnej odmiany gorczycy, co nadaje jej bardzo ostrego smaku. Świetnie komponuje się z grillowanymi, pieczonymi i smażonymi mięsami np. karkówką czy golonką.
- angielska – wytwarzana jest z białych i czarnych ziaren gorczycy z dodatkiem kurkumy. Jest bardzo ostra w smaku. Komponuje się z przystawkami, wędlinami, mięsem i serem.
- bawarska – to dość słodki rodzaj musztardy, który swój smak zawdzięcza dodatkowi miodu. Pasuje do wszystkich rodzajów mięs oraz serów, Nadaje się do dressingów.
Czytaj etykiety
Dobrej jakości musztarda powstaje z ziaren gorczycy i dodatku octu, soli i cukru. Gorczyca sama w sobie ma właściwości konserwujące, a wzbogacona o ocet, nie wymaga dodawania żadnych chemicznych substancji konserwujących.
Niestety bardzo często w składzie sklepowej musztardy można znaleźć różne konserwanty (bardzo często siarczyny oznaczane jako E 220, E 227), barwniki (tertrazyna E 102), i zagęstniki, które obniżają jakość musztardy. Dlatego też bardzo ważne jest, aby czytać etykiety i wybierać najprostszy i jak najbardziej naturalny skład. Zazwyczaj żółty odcień musztardzie nadaje kurkumina, która jest używana jako naturalny barwnik.
Jak przechowywać?
Musztardę po otwarciu należy przechowywać w lodówce, aby jak najdłużej zachowała świeżość. Musztarda może stać w lodówce nawet pół roku. Jednak gdy pojawi się na niej pleśń lub zacznie wytrącać się wodnisto-oleista ciecz, oznacza to, że musztarda nie nadaje się już do spożycia.
Zrób to sam/a
Musztarda jest niezwykle prosta w przygotowaniu, aby smakować potrzebuje jednak czasu.
SKŁADNIKI:
- 200 g gorczycy (biała lub można użyć pół na pół białej i czarnej będzie ostrzejsza)
- 250 ml octu winnego lub jabłkowego
- 50 ml wody lub wina białego
- 30 ml dobrej jakości oleju nierafinowanego
- 50 ml miodu lub syropu klonowego
- 2 łyżeczki soli, najlepiej kłodzkiej nieoczyszczonej
- 1/2 łyżeczki pieprzu
PRZEPIS
- Zależnie od konsystencji jaką chcesz uzyskać użyj zmielonych w młynku do kawy ziaren gorczycy lub całych. Lub użyj całych a musztardę zmiel dopiero po napęcznieniu.
- Do naczynia wsyp gorczycę. W drugim garnku zagotuj ocet z wodą, miodem lub syropem klonowym oraz przyprawami.
- Gdy mieszanka się zagotuje, zalej nią ziarna gorczycy. Zostaw na 24 godziny, aby napęczniały. Gdy wchłoną całą wodę zmiksuj je mikserem lub blenderem ręcznym albo zostaw w całości. Jeśli musztarda jest zbyt gęsta dolej trochę przegotowanej wody.
- Musztarda jest gotowa, trzeba przełożyć do słoika. SMACZNEGO!
Dodaj komentarz